8 МАСКИ ЗА ЛИЦЕ СО АСПИРИН ЗА ПРОБЛЕМАТИЧНА КОЖА

Многу луѓе постојано се борат со осип и воспаление на кожата, бидејќи не само што е непријатно, туку и не е убаво. Постојат многу козметички препарати и лекови за решавање на овој проблем, за кои се потребни многу пари. Но, секој има можност да ја исчисти кожата и да го ублажи воспалението со помош на евтини и ефективни маски за лице од аспирин. Козметичките маски со аспирин се идеални за луѓето мрсна и проблематична кожа. За да подготвите маска, треба да купите обични таблети аспирин во аптека, а потоа, според избраниот рецепт, да ги измешате состојките, да нанесете на лицето некое време и да исплакнете со топла вода. Да погледнеме осум ефективни рецепти за маски за лице од аспирин:

1. Длабоко чистење – Измешајте две мелени таблети со лажица со растително масло. Се додава половина лажица незасладен топол мед (можете да го загреете со пареа), потоа состојките се мешаат и се нанесуваат на чиста кожа 20 минути. Потоа лицето се исплакнува со топла вода.

2. Пилинг за чистење пори – Една лажица сода бикарбона се меша со две мелени таблети, се додава лажица мед. Подготвената смеса треба да се употреби веднаш, внимателно нанесете ја на површината и нежно масирајте ја кожата со врвовите на прстите пет минути. Оставете ја смесата 10 минути и исплакнете.

3. Белење на лицето – Пет аспирини се мелат и се мешаат со лажица сок од лимон. Готовата смеса може да се нанесе на лицето и вратот десетина минути, а потоа да се измие со млака вода. После тоа, се препорачува да се нанесе хидратантен крем.

4. Антивоспалителна маска – оваа опција е совршена за тинејџери и луѓе со силни мозолчиња и акни. Неопходно е да се измешаат три мелени таблети со малку вода, да се нанесат на проблематичните области еден час или навечер. Се препорачува да се прави оваа маска со аспирин најмалку три пати неделно.

5. Тоник против акни – За да не подготвувате секој пат нови маски, можете еднаш неделно да направите тоник за лице од аспирин и да го чувате во фрижидер. За да го направите ова, во стаклен сад треба да измешате пет мелени таблети и пет лажици зовриена вода, додавајќи им една лажица оцет. Добро измешајте и користете 3-4 пати на ден, натопете памучна подлога со тоникот и бришете ја кожата на лицето.6. Маска против брчки – Скршете 5 аспирини во мала чинија. Ќе ви требаат околу 1-2 лажици вода. Откако ќе се растворат, измешајте ги со 1 лажичка густ јогурт за да добиете кремаста паста. Додадете 2 капки есенцијално масло од лаванда во смесата со маската, повторно измешајте. Користете четка за маска за лице за да ја нанесете пастата на вашето лице. Избегнувајте да ја нанесувате маската во близина на очите. Оставете ја маската да делува 5-7 минути, а потоа исплакнете со топла вода.

7. За да ги намалите лузните од акни, измешајте сок од лимон со аспирин растворен во вода во мала чинија. Блендирајте додека не се добие густа смеса. Кога го нанесувате овој третман на лицето, треба да користите тупфери. Никогаш не го нанесувајте во близина на очите или устата. По 5 до 7 минути исплакнете со ладна вода.

8. За маска за розацеа, измешајте околу 1 лажица вода со аспирин. Потоа додадете 1 лажичка гел од алое вера и повторно измешајте. Оставете ја маската да делува 5-7 минути. Не нанесувајте во близина на очите. Потоа исплакнете со топла вода и потоа навлажнете.

Статијата е само за информативни цели и не е препорака или замена за професионална консултација.