ЧИТАЊЕТО КНИГИ КАКО СРЕДСТВО ЗА ЛИЧЕН РАСТ, ДУХОВЕН И МЕНТАЛЕН РАЗВОЈ

Античките Египќани биле меѓу првите кои ги откриле терапевтските ефекти од читањето, па затоа им препишале на пациентите зборови како лек за да им помогнат да ја вратат својата ментална …

ЧИТАЊЕТО КНИГИ КАКО СРЕДСТВО ЗА ЛИЧЕН РАСТ, ДУХОВЕН И МЕНТАЛЕН РАЗВОЈ Повеќе...

Промовиран романот „2248“ на Емилија Златкова Анастасова

Во медиотеката на  Локалната библиотека „Гоце Делчев“ во Велес синоќа беше промовиран 11-от  роман на велешката и македонска писателка Емилија Златкова Анастасова. И покрај тоа што е дел од серијалот …

Промовиран романот „2248“ на Емилија Златкова Анастасова Повеќе...

КНИГИ ЗА КОИ ВРЕДИ ДА СЕ ОДВОИ ВРЕМЕ ВО НОЕМВРИСКИТЕ ДЕНОВИ

„Жената на прозорецот“ од А.Џ. ФинАгорафобична жена што живее сама и ги шпионира соседите случајно гледа нешто што не треба да го види. „Еленор Олифант е океј“ од Гејл ХанименОсамена …

КНИГИ ЗА КОИ ВРЕДИ ДА СЕ ОДВОИ ВРЕМЕ ВО НОЕМВРИСКИТЕ ДЕНОВИ Повеќе...

ТОП 9 ЕРОТСКИ РОМАНИ ШТО ТРЕБА СЕКОЈА ЖЕНА ДА ГИ ПРОЧИТА!

Имаме еден предлог за вас! Тој е сигурен, ќе ве „загрее“, со негова помош ќе талкате во светот на имагинацијата, ќе ве измести од сите проблеми, ќе ви стави насмевка …

ТОП 9 ЕРОТСКИ РОМАНИ ШТО ТРЕБА СЕКОЈА ЖЕНА ДА ГИ ПРОЧИТА! Повеќе...

КНИГА НА ДЕНОТ” КОДОТ НА ДАВИНЧИ” ОД ДЕН БРАУН

“Кодот на Давинчи” е роман напишан од американскиот автор Ден Браун, објавен во 2003 година. Книгата предизвика голем интерес и контроверзии поради темите кои ги обработува, вклучувајќи конспирации, религиски аспекти …

КНИГА НА ДЕНОТ” КОДОТ НА ДАВИНЧИ” ОД ДЕН БРАУН Повеќе...

КОИ СЕ ПРИДОБИВКИТЕ ОД ЧИТАЊЕ КНИГИ

Денес, многу млади луѓе, за жал, сметаат дека читањето книги е хоби на интровертни, слаби и асоцијални луѓе. Сепак, тие се во голема заблуда, бидејќи не читајќи, тие се лишуваат …

КОИ СЕ ПРИДОБИВКИТЕ ОД ЧИТАЊЕ КНИГИ Повеќе...

ИНСПИРАЦИЈАТА Е ОД КНИГИТЕ: ОВА СЕ ОМИЛЕНИТЕ НАСЛОВИ НА НАЈПОЗНАТИТЕ ФИЛМСКИ РЕЖИСЕРИ!

Треба да креирате приказна, да ја поставите и конечно да реализирате сè на големиот или малиот екран. Идеите можат да дојдат по гледање на разни дела, но и читање на …

ИНСПИРАЦИЈАТА Е ОД КНИГИТЕ: ОВА СЕ ОМИЛЕНИТЕ НАСЛОВИ НА НАЈПОЗНАТИТЕ ФИЛМСКИ РЕЖИСЕРИ! Повеќе...

ИЗБРАНИ НАЈДОБРИ КНИГИ НА МИЛЕНИУМОТ!

На овој начин беше направена прилично широка листа на 100 најдобри книги од вториот милениум , а еве кои наслови влегоа во ТОП 10: 1. 1984 година – Џорџ Орвел 2. Хамлет …

ИЗБРАНИ НАЈДОБРИ КНИГИ НА МИЛЕНИУМОТ! Повеќе...

КНИГИ КОИ ЌЕ ВИ ПОМОГНАТ ДА ГО ПОДОБРИТЕ НАЧИНОТ НА РАЗМИСЛУВАЊЕ

 „Добри вибрации, добар живот“ од Векс Кинг Векс Кинг во оваа книга им објаснува на читателите како преку медитација можат да ги надминат неуспесите, да ги претворат негативните во позитивни …

КНИГИ КОИ ЌЕ ВИ ПОМОГНАТ ДА ГО ПОДОБРИТЕ НАЧИНОТ НА РАЗМИСЛУВАЊЕ Повеќе...

КНИГА НА ДЕНОТ: ВО ПОНЕДЕЛНИК ЌЕ НЀ САКААТ ОД НАХАТ ЕЛ ХАЧМИ

Во романот е раскажана судбината на една девојка од маварско потекло, ќерка на емигранти од Мароко, која поминува проблематични пубертетски години во строго контролирано и претежно муслиманско соседство во предградие …

КНИГА НА ДЕНОТ: ВО ПОНЕДЕЛНИК ЌЕ НЀ САКААТ ОД НАХАТ ЕЛ ХАЧМИ Повеќе...