8 МАСКИ ЗА ЛИЦЕ СО АСПИРИН ЗА ПРОБЛЕМАТИЧНА КОЖА

Многу луѓе постојано се борат со осип и воспаление на кожата, бидејќи не само што е непријатно, туку и не е убаво. Постојат многу козметички препарати и лекови за решавање …

8 МАСКИ ЗА ЛИЦЕ СО АСПИРИН ЗА ПРОБЛЕМАТИЧНА КОЖА Повеќе...

МАСКА ОД ЈОГУРТ И МЕД ЗА ХИДРАТАЦИЈА НА ЛИЦЕТО

Ова маска се препорачува за сува и осетлива кожа особено во студените периоди каде што кожата е изложена на надворешните влијанија и и треба повеќе хидратација.За оваа маска, треба да …

МАСКА ОД ЈОГУРТ И МЕД ЗА ХИДРАТАЦИЈА НА ЛИЦЕТО Повеќе...

И ЗА ЗДРАВЈЕ И ЗА УБАВИНА: СЕКОЈ ТРЕБА ДА ГО ИМА ДОМА

Најпознат е по детоксикација, односно чистење на телото. Се добива со посебен процес на преработка на обичен јаглен, со негово загревање во присуство на гас. Доаѓа во форма на прав …

И ЗА ЗДРАВЈЕ И ЗА УБАВИНА: СЕКОЈ ТРЕБА ДА ГО ИМА ДОМА Повеќе...

ГОЛЕМИ ПРИДОБИВКИ ОД ЦЕЛЕР

Целерот е една од најмоќните антиинфламаторни намирници. Тоа е идеално средство за чистење и обновување на цревната слузница. Во исто време, целерот со стебленца нè снабдува со ензими и коензими …

ГОЛЕМИ ПРИДОБИВКИ ОД ЦЕЛЕР Повеќе...

ЗОШТО ДА ПИЕТЕ ПО ЕДНА ЧАША СВЕЖО МЛЕКО ДНЕВНО

Покрај тоа што е многу вкусно (и го сакаат децата), свежото млеко е многу здраво. Ви претставуваме 4 докажани придобивки од неговата консумација: Содржи корисни хранливи материи Млекото содржи есенцијални …

ЗОШТО ДА ПИЕТЕ ПО ЕДНА ЧАША СВЕЖО МЛЕКО ДНЕВНО Повеќе...

НАУЧНИЦИ ОТКРИЈА КОЛКУ КОМПИРИ МОЖЕ ДА СЕ ЈАДАТ БЕЗ ДА МУ СЕ НАШТЕТИ НА ЗДРАВЈЕТО

Многу млади луѓе консумираат три пати повеќе јаглехидрати отколку што им е потребно, добивајќи ги главно од храна како компири и леб. Но, ова ги става на значително поголем ризик …

НАУЧНИЦИ ОТКРИЈА КОЛКУ КОМПИРИ МОЖЕ ДА СЕ ЈАДАТ БЕЗ ДА МУ СЕ НАШТЕТИ НА ЗДРАВЈЕТО Повеќе...

ВИТАМИНИ КОИ И СЕ ПОТРЕБНИ НА КОСАТА ЗА БРЗО РАСТЕЊЕ

На состојбата на косата влијае здравата исхрана и внесувањето доволно витамини, минерали, есенцијални масни киселини, антиоксиданси. Брзината со која расте, мазноста на косата, сјајот, добрата структура зависат од витамините кои …

ВИТАМИНИ КОИ И СЕ ПОТРЕБНИ НА КОСАТА ЗА БРЗО РАСТЕЊЕ Повеќе...

4 ВЕЖБИ ЗА ЗАТЕГНАТ СТОМАК ПО ПОРОДУВАЊЕТО

Породувањето е една од најголемите и најважните работи што може да се случат во животот на една жена. Давањето живот е неоспорно хумана и извонредна одговорност. Но, заедно со одговорноста, …

4 ВЕЖБИ ЗА ЗАТЕГНАТ СТОМАК ПО ПОРОДУВАЊЕТО Повеќе...

СЕДМАТА ЧАКРА ГО ОТКРИВА ЗНАЧЕЊАТА НА ЖИВОТОТ: ЕВЕ КАКО ДА ЈА АКТИВИРАТЕ ПРЕКУ ЈОГА!

Санскритското име за круната чакра е сахасрара, што може да се преведе како „лотос со илјада ливчиња“. Се наоѓа на врвот на главата, токму таму каде што се чувствува фонтанелата кај …

СЕДМАТА ЧАКРА ГО ОТКРИВА ЗНАЧЕЊАТА НА ЖИВОТОТ: ЕВЕ КАКО ДА ЈА АКТИВИРАТЕ ПРЕКУ ЈОГА! Повеќе...

СЕМКИ ОД АНАСОН- ПОМАГА ПРИ ГУБЕЊЕ НА КИЛОГРАМИ И ГО РЕГУЛИРА ВАРЕЊЕТО

Семките од анасон содржат многу влакна, го подобруваат варењето и го олеснуваат варењето , а влакната во исто време даваат чувство на ситост, што го спречува прејадувањето, а со тоа …

СЕМКИ ОД АНАСОН- ПОМАГА ПРИ ГУБЕЊЕ НА КИЛОГРАМИ И ГО РЕГУЛИРА ВАРЕЊЕТО Повеќе...