БАБИНИТЕ РЕЦЕПТИ СО КРОМИД И МЕД ВЕДНАШ ЈА СПРЕЧУВААТ КАШЛИЦАТА

Нема подобар и помоќен лек против кашлица од двата рецепти кои ги оставиле во аманет нашите баби. Тие се тестирани долго време и нивниот ефект е загарантиран.

Првиот рецепт за кашлица е со рендан стар кромид и мед. Измешајте ги двете состојки во сооднос 1 спрема 2. Од смесата земајте до десет пати на ден по една кафена лажичка. Овој рецепт, како и вториот, помага за втечнување и лачење на секрет во белите дробови.

Вториот рецепт е исто така едноставен, но ефикасен. Измешајте 200 гр рендан кромид со 750 гр бело вино и 100 гр мед. Оставете да кисне 4-5 дена и процедете ја смесата преку обична газа. Добро е да ги подготвите вашите шишиња однапред за да ги имате веднаш на располагање доколку е потребно. Пијте 50 g од лековитата течност три пати на ден.Доколку немате инхалатор, можете да користите обичен котел. Ставете ја инката на изливот на котелот и насочете ја директно кон устата. Пред тоа, во котел се ставаат 200 гр вода, половина лажица сода бикарбона и две прстофати сол. Загрејте ги и потоа дишете со полна сила околу 15 минути. Два часа подоцна не излегувате на студ.