ХРАНА И БИЛКИ ЗА ЗДРАВ ИМУНОЛОШКИ СИСТЕМ

Алтернативната медицина стана се попопуларна во последниве години и многу луѓе претпочитаат да се лекуваат со билки и урамнотежена исхрана.

Постојат некои природни лекови кои се многу ефикасни за зајакнување на имунолошкиот систем на телото и одржување на добро здравје.

Здрава исхрана

Храната е здравје, поради што е многу важно да имаме урамнотежена исхрана која дури може да ни помогне да се справиме со одредени болести. Експертите препорачуваат да вклучите во вашата исхрана производи богати со антиоксиданси. Правилната исхрана може да го зајакне нашиот имунолошки систем и да го подобри целокупното здравје на телото. Лекарите и нутриционистите препорачуваат редовно консумирање свежо овошје и зеленчук, кои се богати со многу важни витамини и минерали. За да уживате во добро здравје, добро е значително да го намалите внесот на потешка протеинска храна, како што се разни видови месо, млечни производи и јајца. Одржувањето на урамнотежена исхрана помага да се стабилизираат скоро сите системи во нашето тело и го спречува развојот на многу болести.

Третман со билки

Билните, природни производи, исто така, играат клучна улога во зајакнувањето на имунолошкиот систем и, исто така, во обновувањето на телото по потежок третман.

КуркумаИсто така се нарекува “златен зачин”. Ова не е само поради бојата што ја дава на садовите, туку и поради многуте корисни својства. Тоа е еден од најефикасните додатоци во исхраната во светот. Илјадници години, Индијанците користеле куркума како лековито растение, и на почетокот на овој век, многу студии ги потврдија неговите исклучителни придобивки за речиси сите системи на телото. Куркумин, кој е активна состојка во зачинот, се бори против воспаленија, спречува хронични заболувања, го зајакнува имунолошкиот систем и ја подобрува целокупната благосостојба. Малкумина знаат, но воспалителните реакции се исклучително важни за телото. Воспалението е заштитен механизам против вируси, бактерии и патогени кои можат да го загрозат нашиот живот и здравје. Кога воспалението станува хронично, тоа веќе не е заштита, туку сериозен проблем.

Женшен

Женшенот се смета за крал на лековити растенија на кинеската медицина, бидејќи помага во зајакнување на имунолошкиот систем, ја зголемува менталната активност, ги обновува основните внатрешни системи на телото. Некои луѓе го користат за лекување на болести како што се дијабетес и висок холестерол. Се верува дека женшенот може да го намали нивото на шеќер во крвта. Исто така се користи во козметиката поради големиот ефект врз кожата.

Женшенот го намалува ризикот од срцеви и васкуларни заболувања поради неговите корисни материи и го поддржува телото со одржување на редовен срцев ритам.

Како да ги користите билките како алтернативни лекови?

Билките може да се земаат во различни форми и видови, кои вклучуваат тинктури, чаеви, екстракти. Некои луѓе претпочитаат да земаат капсули и таблети. Но, пред да земете било каков третман со билки, добра идеја е да се консултирате со вашиот лекар.