МАЈКАТА МОЖЕ ДА НАПРАВИ СЕ : 10 СУПЕРСИЛИ НА ЖЕНСКОТО ТЕЛО ВО БРЕМЕНОСТ

Кога зборуваме за промени во женското тело во друга состојба, обично се фокусираме на оние тешки и непријатни работи: оток, вишок тежина, замор, проширени вени, гадење … Меѓутоа, носењето нов живот во сопственото тело носи со себе многу позитивни промени.

Зрачи со посебен сјај и убавина

Не, вашите очи не ве лажат: бремените жени навистина блескаат! И тајната не е само во тоа што се среќни бидејќи наскоро ќе станат мајки, туку нивната кожа е посјајна, косата е подебела, а ноктите посилни. Сите овие промени резултираат со промени во нивото на естроген во средината на бременоста, додека прогестеронот ги зголемува градите.

Чувството за мирис се изострува

Чувството за мирис е значително зголемено, така што жените можат да почувствуваат дури и најслаб мирис додека стојат неколку метри подалеку. Сепак, не е секогаш толку одлично: бременоста може да натера да искусиме некои мириси што порано ги сакавме сосема поинаку, па понекогаш омилениот парфем или силното утринско кафе може да предизвика нагон за повраќање.

Чувството за вкус исто така се изострува

Поради зголемено ниво на прогестерон и естроген, чувството за вкус е посилно, но може да биде меч со две острици: во некои случаи може да има нарушување наречено дисгеузија, што ќе предизвика да имате метално чувство во устата после одредени групи на храна.што е горчливо.

Супер апетит

На крајот на првиот триместар, повеќето жени полека ја губат утринската мачнина и почнуваат да копнеат по одредена храна. Токму во овој период голем број бремени жени стануваат ненаситни кога станува збор за храната бидејќи на телото му се потребни многу повеќе калории за да „порасне“ нов живот. Додека јадете здраво и јадете разумни порции, не треба да бидете оптоварени со ризиците што ги носи дебелината во бременоста, дури и ако оброците се значително почести отколку порано.

Зголемено либидо

На крајот на првиот триместар, голем број жени ќе бидат подобро расположени за секс, а поради зголемената циркулација во меѓуножјето, вагината ќе биде почувствителна, а задоволството поголемо.

Мозокот е посиленСите сме слушнале за т.н бремениот мозок, бидејќи жените во бременоста се расеани и забораваат, но истражувањата исто така покажаа дека идните мајки се повеќе перцептивни и подготвени за мултитаскинг – размислете само за оние бремени жени кои одат на работа во исто време, се грижат за детето и за домаќинство, додека бебето расте …

Прагот на болка се менува

Секојдневна гадење, металоиди, болки во грбот, зголемување на матката, оток, лажни и вистински контракции … Бременоста носи со себе многу негативни работи за кои можеби мислите дека не можете да издржите истовремено, но во друга состојба секоја жена сфаќа дека е нејзиното тело и повеќе од способно да се справи со сите проблеми. Од час во час, од ден на ден, од месец во месец, ќе се борите со промените што предизвикуваат бременоста да се нарече друга состојба, и тоа ќе го направите со насмевка!

Ќе се чувствувате добро

Голем дел од заслугата за фактот дека идните мајки остануваат силни и насмеани, и во прилично непријатни фази, е ендорфин, хормон кој се смета за природен аналгетик. Неговото производство се зголемува кога бремената жена се приближува до терминот и ни помага да се чувствуваме посреќни.

Ќе бидете посилни

Иако мораме да се грижиме повеќе за себе заради бебето поради бебето, тоа не значи дека идните мајки се слаби: напротив, со зголемено лачење на прогестерон и естроген, постои повисоко ниво на тестостерон, што помага зајакнување на мускулите. Покрај тоа, жената одеднаш носи поголем товар: плацентата, амнионската течност, бебето, целата дополнителна течност во телото …

Бремените жени, исто така, влијаат на расположението на бебето

Дали знаевте дека кога мајката се смее, хормоните на среќата влегуваат во крвотокот, кои потоа минуваат низ плацентата и бебето може да ужива во нив? На овој начин можете да ги израдувате најмалите уште пред да ги скокоткате за прв пат, да ги погалите, да им подарите забавна играчка …