ОВИЕ ШЕСТ ДЕЛОВИ НА ТЕЛОТО ПОГРЕШНО ГИ МИЕМЕ !

На човечката кожа има околу 1,5 милиони бактерии. Некои од нив не се штетни и се многу важни за нашето здравје. Затоа е многу важно да се обрне внимание на деловите од телото на кои им е потребна посебна и дополнителна нега.

Стапала

Обично го прескокнуваме овој дел од телото кога се тушираме или едноставно не обрнуваме доволно внимание на тоа. Затоа, постои можност габи, суви потпетици или т.н. „Атлетско стапало“. Овие се сите причини зошто дерматолозите ве советуваат да користите камен за омекнување на петиците покрај сапун.

Вратот

Кога ја миете косата, сите лоши бактерии течат низ вратот, поради што оваа област е склона кон црвенило, иритација и бактерии. Важно е темелно да го измиете вратот со сапун и сунѓер за капење, особено по миењето на косата.

Очи

Најбезбеден начин е да користите бебешки сапуни без мирис затоа што обичниот сапун не е добра идеја. Додадете половина лажица шампон во чаша топла вода, затворете ги очите и лесно тријте ги, а потоа исплакнете. На овој начин нема да ја оштетите мрежницата на окото и да предизвикате иритација.Меѓуножје

Според советите на дерматолозите, препоните треба да се мијат секој ден бидејќи се многу чувствителни и имаат многу брчки на кои можат да се создадат поткожни влакна, инфекции и непријатни мириси. Најдобар начин да бидете сигурни дека препоните ви се чисти е да користите сапун и крпа.

Под ноктите

Сите сакаме ноктите и нозете да бидат уредни, но нема да се ослободите од бактериите под ноктите само со миење на рацете. Она што треба да го направите е, покрај миењето, земете стапче за уши, натопете го во топла вода и сапун и нежно избришете го под ноктите, со што ќе ги отстраните бактериите што не се видливи со голо око.

Рацете и стапалата

Дерматолозите велат дека кожата на овие делови од телото не е толку мрсна и затоа не е потребно да се мие секој ден, бидејќи на овој начин кожата се суши и станува безживотна.