СЕКС ПО ДЕЦЕНИЈА: ВO 20-ТИТЕ Е ЕКСПЕРИМЕНТАЛНО, ВО 30-ТИТЕ Е ВОЗБУДЛИВО…

Во својата книга „Great Sex Starts in Your Fifties“, Трејси ги открива различните фази од нејзиниот љубовен живот и како може да се ужива во сексот на која било возраст.

1. Дваесетти – експериментирање

“Дваесетите ги паметам како вртоглава мешавина на слобода и несигурност. Раскинав со долгогодишното момче, со кое дури и се верив на мојот 21 роденден. По раскинувањето решив да бидам сингл некое време. Имав силен сексуален нагон и многу фантазии, но јас не постапив по тоа“, вели таа.

20-тите се времето кога има најголема веројатност за тројки, со личност од ист пол и многу секс без обврски, тврди Трејси и вели дека од друга страна има голема несигурност.

„На таа возраст повеќе сме фокусирани на изгледот, а помалку на задоволството“, вели тој.

Тоа ни кажува да ги игнорираме рамките. Во ред е ако не сакате да спиете со многу луѓе и да експериментирате. Поставете свои правила и не се обидувајте да се држите до оние што не ви одговараат. Ако ви треба повеќе време за да постигнете оргазам, користете сексуални помагала за да ги изедначите задоволствата. Совршени тела не постојат. Да се ​​биде добар во кревет не е да имаш одлично тело, туку со ентузијазам. Ако се чувствувате лошо после секс, спиете со погрешна личност.

2. Триесеттите – возбудливи и исцрпувачки

„Се омажив за мојот прв сопруг во раните триесетти. Тоа беше мојата прва средба со долготрајна и моногамна врска“, вели таа, додавајќи дека бракот како таков не и се допаѓа. Го сакаше својот сопруг, но не ѝ се допадна тоа што нивната иднина е однапред одредена и мислата дека никогаш повеќе нема да спијат со други.

“Се разведов и амбициозно и се посветив на кариерата. Во триесеттите, паровите ја доживуваат најголемата сексуална закана – децата”, вели таа.

Се уште има сексуални бонуси, како што вели и самата, повеќето од нив на оваа возраст се посамоуверени и подобро го познаваат своето тело. Иако некои жени се мачат да доживеат оргазам во своите дваесетти години, повеќето го постигнуваат на оваа возраст само затоа што се поискусни и подготвени да побараат од партнерот да ги задоволи.

Партнерите не читаат мисли. Дајте повратни информации за тоа што ви се допаѓа и што не ви се допаѓа. Престанете да жалите за сексот што сте го имале на почетокот на врската.

Телата не се создадени да останат во таа страсна фаза наполнета со хормони. Не е работа на вашиот партнер да ве расположи за секс, туку ваша работа. Откријте точно кои се вашите „предизвикувачи“ и посегнете по нив. Прочитајте нешто секси и стимулирајте се.

Во ред е да престанете да имате секс еднаш во некое време.Многу парови во првите две години од животот на детето воопшто не практикуваат секс и тоа е нормално. Договорете се на пауза и никој нема да полуди мислејќи дека тоа е трајна одлука.

3. Четириесеттите – пресвртница

„Влегов во четириесеттите, чувствувајќи се фантастично. Имав личен тренер, патував, промовирав книги и ми се додворуваа мажи двојно помлади од мене“, вели таа, додавајќи дека на 45 години и здосадила тоа.

Сакаше сериозна врска со некој позрел.

Ова е и периодот од животот во кој многу незадоволни сопруги се разведуваат од своите први сопрузи. Неколку студии покажаа дека средината на 40-тите е врв на сексуалното задоволство за жените, се додека го имате вистинскиот партнер.

Одеднаш сте подготвени за работи што претходно сте ги отфрлиле: играње улоги, игри со поврзување, секс играчки, дури и секс забави. Сфаќате дека животот е краток, што ве прави поотворени за нови сексуални авантури.

“Не дозволувајте оргазмот да биде единствената цел што треба да ја постигнете што е можно поскоро. Можете сами да ја постигнете, а времето со партнерот е повеќе од самиот оргазам. Спонтаниот секс е преценет. Мора да планирате секс. Ако не Создадете ги вистинските услови за секс во долги врски, ќе го имате само на родендени и годишнини. Најлесен начин да го зајакнете вашиот сексуален нагон е да го имате колку што е можно повеќе“, советува таа.

4. Педесетти – хит

„Кога наполнив 50 години, две години по менопаузата, мојот сексуален нагон драстично падна. Но, немав поим дека мојот живот наскоро ќе се промени на подобро. Некаде во тоа време го запознав мојот втор сопруг Мајлс, љубовта на мојот живот “, вели таа. додава дека желбата повторно се вратила, бидејќи во истото пакување почувствувала љубов и страст .

Менопаузата е предизвик за сите нас, но ние сме пообразовани од кога било и можеме донекаде да ја претвориме во наша корист.

„Сексот може да биде подобар во средна возраст бидејќи жените конечно се опуштаат. Децата се пораснати, сте ја постигнале кариерата или застанувате, на повеќето од нас финансиски им е подобро и имаме време и енергија да се фокусираме на себе. Сексот е помалку фокусиран на пенетрација, тоа е побавно и поеротично“, вели тој.