ЗОШТО СЕКСОТ Е НАЈДОБАР ПО КАВГА? ИМА ДУРИ 5 ПРИЧИНИ!

Колку пати во филмовите сте виделе љубовен пар по кавга да се префрли на секс? Колку пати ви се случило ова во животот? Да се ​​потсетиме што се случува со нашето тело кога сме лути. Се зголемува нивото на кортизол (хормон на стрес), се забрзува работата на срцето, се зголемува нивото на тестостерон кој е одговорен за сексуалната желба. Во адреналинска состојба расте и температурата на телото, почнуваме да се потиме. Значи физичките знаци се речиси идентични со оние кога имаме секс. Разговорот со научници и психотерапевти покажал дека се чини дека зад се има научно објаснување, а има 5 најчести причини зошто расправијата завршува со секс.

1. Хормони Нивото на хормони, како тестостерон, адреналин и кортизол (хормони на стрес), се зголемува за време на расправија, особено кога се расправаме со луѓето што ги сакаме. „Кога телото ослободува кортизол поради стрес, нашите тела и умови можат да копнеат по интимноста што ја дава сексот“, објаснува сексуалниот терапевт д-р Џени Скајлер. Од друга страна, оргазмот го поттикнува производството на серотонин, допамин, адреналин и окситоцин (хормон на љубовта), кој го ублажува ефектот на хормоните на стресот, објаснува терапевтот за секс и врски, д-р Ендрју Арон. Тоа значи дека додека хормоните кои се ослободуваат за време на расправија ве „подигнуваат“, хормоните кои се ослободуваат после секс ве смируваат и прават да се чувствувате задоволни, а исто така ви даваат чувство на моќ и сигурност.

  1. Еволуција Жешките игри по лута борба со партнерот отклучуваат длабок и исконски дел од нашата психа. “Сексот по расправија не само што дава олеснување, туку и создава возбуда. Од заканите преминувате во чувство на победа во надминување на заканите и радоста на преживувањето”, објаснува Арон. Во основа, можете да се чувствувате како да сте надминале нешто опасно и како резултат на тоа вашето тело станува возбудено или „напалено“.
  2. Анксиозност и возбуда Возбудата и анксиозноста го зголемуваат пулсот, протокот на крв и дишењето. „Возбудата од едната од овие емоции веројатно ќе се пренесе на другата“, објаснува сексуалниот терапевт д-р Роберт Томас, ко-основач на Sextopedia. Кога сме под стрес, како оној предизвикан од расправија, нашиот нервен систем е возбуден, што го стимулира нашиот одговор во кој избираме да се бориме или да трчаме, што не исполнува со енергија и не прави мотивирани да дејствуваме физички на некој начин.
  3. Се занимавате со садомазохизам Дали знаевте дека зборот „страст“ има латинско потекло што всушност потекнува од „patior“, што значи страдање? „Постои тесна врска помеѓу гневот, страста, страдањето и поврзаноста“. Борбата може да биде поттикната од сексуални фантазии (преку стекнување сексуално задоволство со нанесување или примање болка). Секако, тоа не значи дека сигурно ќе завршите во таква врска, но можеби ќе завршите во кругот на оние кои имаат можност да експериментираат.
  4. Справување со траума Трауматските настани кои вклучуваат расправии и тепачки или силен гнев понекогаш може да се поврзат со сексуални чувства. Еве зошто се случува да сте возбудени секогаш кога ќе имате потреба да се скарате со партнерот. „Кога паровите се караат, тие често предизвикуваат активирање или многу исплашен дел од нивниот систем на меморија. Стравот создава чувства на напуштеност, несоодветност или и двете, па сексот понекогаш може да го ублажи тој страв со зголемување на интимноста и повторно воспоставување на чувството на сигурност. ” И поради сето ова сексот за помирување може да биде прекрасен. Желбата да воспоставите врска и да му простите на партнерот е приоритет по расправија, па затоа сексот за помирување е начин партнерите повторно да покажат љубов еден кон друг и да воспостават интимност. Се разбира, суровоста, насилството или емоционалната злоупотреба укажуваат на нездрава динамика во вашата врска и моментот кога треба да го кренете „црвеното знаме“ за да ја прекинете. Исто така, ако некогаш заклучите дека вашата врска станува добра само откако вашата врска навистина станала лоша, тоа е дефинитивно причина да посетите сексуален терапевт, да ја надминете таа ситуација или да размислите за раскинување.