ЗОШТО ВИТАМИНОТ Б5 Е ВАЖЕН ЗА ЗДРАВЈЕТО И КАКО ДА ГО ДОБИЕТЕ

Еден од најважните витамини за добро здравје е витаминот Б5. Тоа е витамин растворлив во вода кој се наоѓа во многу намирници. Познат е и како пантотенска киселина. Вклучен е во составот на голем број козметичка нега за здравјето и убавината на кожата, но го има и во голем број на вкусни и корисни намирници. Како и другите Б витамини, Б5 игра важна улога во енергетскиот метаболизам, делувајќи како коензим во хемиските реакции кои произведуваат енергија.

Учествува и во синтезата на хормони и невротрансмитери во мозокот, помага во разградувањето на мастите, неопходен е за синтеза на коензимот А и хемоглобинот, ја зголемува одбраната на организмот и др.

Според истражувањата, недостатокот на витамин Б5 е редок, но тоа не значи дека не треба да додаваме доволно храна богата со него во нашето мени. Симптомите на недостаток на витамин може да вклучуваат замор, раздразливост, депресија, несоница, стомачна болка, мускулна слабост, повраќање и многу повеќе.

Погледнете кои намирници, покрај карфиолот и јајцата, се особено богати со него.

Пилешки црн дроб
Пилешкото, патката и говедскиот црн дроб се суперхрана. Кога станува збор за храна со витамини Б, црниот дроб е на врвот на табелата. Пилешкиот црн дроб е импресивно богат со витамин Б5 како и Б12, што го прави добра храна за намалување на ризикот од анемија.

Сушени домати
Сувите домати се претпочитан додаток на сосови, салати, јадења, тестенини, песто и друго. Тие се многу богати со лутеин, кој заедно со зеаксантин се покажа дека го намалува ризикот од катаракта. Нивното консумирање нè снабдува и со витамини од групата Б, витамин А, Ц и други хранливи елементи.



Семки од сончоглед
Семките од сончоглед се вкусна храна, а од нив се подготвува и здравиот таан од сончоглед. Тие содржат добри количини на витамин Б5, како и протеини и витамин Е. Истражувањата ја поврзуваат потрошувачката на храна богата со витамин Е со намален ризик од коронарна срцева болест.

Авокадо
Неговото консумирање ни ги обезбедува важните витамини Б5 и Б6, како и мононезаситените масти. Авокадото е богато и со витамини Е, К1, калиум, магнезиум, калциум и е одлична храна за здраво слабеење.

Портобело печурки
Вкусните портобело печурки се одличен извор на храна на витамини од групата Б. Печурката портобело е исто така многу богата со калиум, кој е клучен за електролитен баланс и хидратација, рамнотежа на крвниот притисок.

Лосос
Богат е со протеини, витамин Б5, омега-3 масни киселини, кои имаат антиинфламаторно дејство. Се смета дека редовното консумирање антиинфламаторна храна помага за подобрување на здравјето, бидејќи познато е дека воспалението во телото е основата на повеќето болести.

Леќа
Леќата е растителен извор на витамини од групата Б, како и фолати и манган. Ни обезбедува и протеини, што ја прави погодна за оние кои редовно вежбаат, кои сакаат да добиваат протеини не само од конзумирање месо и риба.

Секогаш консултирајте се со лекар пред да земете додатоци во исхраната!