ДОМАШЕН СИРУП КОЈ ЌЕ ВИ ПОМОГНЕ ПРОТИВ БОЛКИ ВО ГРЛОТО

Направете си едноставен сируп кој може да ви помогне при болки во грлото.

Состојки :

4 големи лажици мед

1 лажица куркума во прав

1 лажица ситно рендан ѓумбир

1 лажица мелен лук

Половина лажица цимет во правПоловина лажица лута пиперка во прав

4 големи лажици сок од лимон

сок од 1 портокал

Подготовка:

Медот нежно загрејте го додека не се растопи и додадете ги сите останати состојки во него. Добро измешајте и оставете да отстои еден час. Потоа процедете го сирупот преку цадилка или обична газа и префрлете го во тегла.

Два до три пати на ден.