ИЗГОВОРИ КОИ ВЕ СПРЕЧУВААТ ДА ИЗГУБИТЕ ТЕЖИНА

Ако сте од оние луѓе кои постојано си ветуваат себеси дека ќе започнат диета следниот месец, но планираното никогаш не се случило, видете каде грешите. Ова се изговорите кои најчесто не спречуваат да ослабнеме.

  1. Не сакам да бројам калории и да се држам до одредена големина на порција

Токму пребројувањето на калориите дава најбрзи резултати. Покрај тоа, навиката се усвојува многу брзо и наскоро нема да ве вознемирува. И дневниците за исхрана преку Интернет го прават процесот многу лесен.
За почетниците, добро е да започнете да применувате неколку едноставни правила: да се откажете од масна и слатка храна, печива и десерти, брза храна и мајонез. Јадете зеленчук и овошје на секој оброк.

  1. Сакам да јадам разновидна храна

Не треба да јадете варени пилешки гради без сол, леќа и краставицата секој ден. Постојат прекрасни здравствени производи со кои е време да се запознаете.

  1. Ќе полудам ако не јадам чоколадо

Ако сметате калории, можете да консумирате каков било производ. Студиите покажуваат дека 10-20% од дневните калории можат да бидат од штетна храна без да му наштетат на вашето здравје и форма.
За оние кои не бројат калории, правилото е еднаш неделно да можат да консумираат што сакаат, но во разумни количини.

  1. Немам тренер, не знам што и како да направам

Со добар тренер резултатите се побрзи. Ако не е можно да тренирате со тренер, пронајдете соодветни вежби на Интернет или купете програма за обука. На крајот на краиштата, секогаш можете да се обратите за помош на дежурниот инструктор.

  1. Имам мало дете

Огромен број луѓе постигнаа резултати со домашна обука. И во овој случај тоа се должи само на нивните напори и упорност. Пар гумени ленти ви се доволни. Одвојте најмалку 15 минути на ден за вежбање. Можете да ги правите додека детето спие.  1. Се обидов претходно, но ништо не функционираше

Секако, причината за ова е недостатокот на доследност од ваша страна. Фитнесот и урамнотежената исхрана секогаш се исплаќаат.

  1. Јас сум во оваа ситуација многу години и тешко дека нешто ќе се промени

Никогаш не е доцна да изгледате подобро и да го подобрите вашето здравје.

  1. Премногу сум дебел, сите ќе ме гледаат во теретана

Обично никој во собата не е заинтересиран за другите. Сите се таму за да тренираат напорно.

  1. Ќе започнам диета / тренинг следниот месец

Нема подобро време од сега. Одложувањето е целосно бесмислено.