МОДАР ПАТЛИЏАН СО НАУТ

Потребни состојки:

2 модри патлиџани

2 лажици масло

10-12 листови кари (можете да користите мелен кари)

2 главици кромид, ситно исецкани

2 лажички куркума

400 мл кокосово млеко

4 домати, исечени на коцки400 гр наут, конзервирана храна

Начин на подготовка:

Исечете го модриот патлиџан на половина, а потоа на парчиња под агол.

Загрејте го маслото во тава и пржете го модриот патлиџан 2-3 минути од секоја страна додека не стане крцкав.

Извадете го и пржете го кромидот во маслото додека не омекне. Додадете ги зачините со 1 лажица кокосовото млеко и промешајте 1 минута. Додадете го преостанатото кокосово млеко и доматите. Оставете на тивок оган додека не се згусне. Додадете ги модрите патлиџани и наутот.

Мешајте и вриејте уште 5-6 минути додека модриот патлиџан не е подготвен.

На здравје!