ОРИГИНАЛЕН РЕЦЕПТ ЗА ИТАЛИЈАНСКИ ТЕСТЕНИНИ СО СПАНАЌ

За секој кој нема многу време да подготви вечера, овој рецепт за тестенини е совршено решение.

Потребни состојки за тестенини со спанаќ:

400 гр спанаќ

400 гр тестенини

200 гр сирење

150 мл млекосол и црн пипер

2 чешниња лук

коцка путер

Начин на подготовка:

Сварете ги тестенините и оставете ги на страна. Во длабоко тенџере сварете го спанаќот со малку масло. Во неа додадете ги зачините и лукот. Се динста, па се додава сирењето и се остава малку да се растопи. Додадете го млекото и тестенините. Промешајте и динстајте неколку минути. Послужете топло!

На здравје!