ПЕСТО СОС ОД БАДЕМИ СО ЛУК И БОСИЛЕК

Производи:
25 гр. бадеми
3 чешниња лук
50 гр. босилек, свеж
100 мл. маслиново масло
1 прстофат морско оревче
Сол и бибер по вкус

Подготовка:
Испечете ги бадемите во сува тава на средна топлина, повремено мешајќи ги. Внимавајте да не се изгорите. Оставете ги малку да се изладат. Потоа измешајте ги во блендер со останатите производи. Пасирајте додека не добиете хомогна смеса.На здравје!