ПИТА СО БРОКУЛИ БЕЗ КОРИ- НЕМА ПОВКУСНО!

Пита со брокула е едноставно јадење што ќе ги натера сите да го сакаат овој зеленчук. Лесно се прави, не ви требаат кори или некое посебно тесто. За помалку од половина час, ќе подготвите превкусна пита.

Состојки:

 • 1 кг брокула
 • 1 лажичка сол
 • 1 црвена пиперка
 • 3 зелени пиперки,
 • 1 кромид

За сосот:

 • 3 јајца
 • 400 мл млеко
 • 5 лажици маслиново масло
 • 135 гр брашно
 • 1 лажичка сол 1
 • кесичка прашок за пециво
 • 1 лажица зачин
 • 100 гр тврдо сирење по избор

Подготовка:

Сварете ја брокулата во врела вода, која сте ја посолиле. Исечкајте ги пиперките и кромидот и пржете во тава. Премачкајте го садот за печење со масло, потоа додадете го зеленчукот и промешајте. Изматете ги јајцата, потоа додадете ги другите состојки за сосот и соединете се. Посипете со рендано сирење. Печете на 200 ° C околу 25 минути.На здравје!