ШПАГЕТИ КАРБОНАРА ПО ОРИГИНАЛЕН ИТАЛИЈАНСКИ РЕЦЕПТ

Ви претставуваме оригинален рецепт за вкусни тестенини. Со него можете да уживате во вкусот на Италија.

Потребни состојки:

450 грама шпагети

250 грама сланина

100 грама рендано овчо сирење

4 жолчки од јајце

1 лажица сол1/4 лажичка црн бибер

Пармезан

Начин на подготовка:

Ставете вода во тенџере и откако ќе зоврие, додадете ги шпагетите и малку сол. Гответе онолку долго колку што пишува на пакувањето со шпагети.Потоа процедете ги. Испржете ја сланината во тава и додадете ја во шпагетите. Додадете ги црниот бибер, овчото сирење и жолчките во сад, добро измешајте. Истурете ја смесата врз шпагетите и промешајте повторно. Кога служите, зачинете со црн бибер и пармезан.

На здравје!