СИТЕ САКААТ ДА ЗНААТ, НО МАЛКУМИНА СЕ ОСМЕЛУВААТ ДА ПРАШААТ: ДАЛИ СУМ ДОБАР ВО КРЕВЕТ?

Без разлика дали се работи за врска која трае со години или секс за една ноќ, многумина сигурно барем еднаш се запрашале дали се добри љубовници. Сепак, колку и да сакаат да ја слушнат вистината, тие всушност посакуваат да слушаат химни на сметка на нивната уметност на водење љубов.

Некои одговори тешко се слушаат

Одговорот како „Душо, не грижи се, имав полошо…“ би бил преголем удар. Сепак, за очекување е дека некои од нас нема да можат да се пофалат со своите љубовни способности.

Не е важно кој е виновен, туку …

Ако некогаш ви се случило по неколку моменти атмосферата во вашиот љубовен клинч да стивне или партнерот да направи нешто сосема спротивно од она што вие би сакале или очекувате, можно е нешто чудно да се случува меѓу вас. Секако, тоа можете да си го припишете на себе, но и нему. Но, за да не талкате во откривањето на причината, прво дознајте дали врз основа на овие шест знаци можете да кажете дека сте лош љубовник во вашата врска или сепак можете да ја префрлите вината …

1. Ве интересира само сопственото задоволство

Како што знаете, за „тангото“ потребни се (барем) две. Ако се фокусирате само на себе и на сопствените задоволства, тешко дека ќе се забавувате бидејќи партнерот ќе ве види во одреден момент. А тоа значи дека не само што нема да ја достигнете кулминацијата на која се надевавте, туку би можеле да го претворите она што требаше да биде добар секс во болна кавга… Не бидете толку себични. Освен ако не грешиме целосно, вашиот партнер се грижи за добар секс исто како и вие. На крајот на краиштата, тој има право на неговите задоволства како и вие на вашите.

2. Брзате до големиот О

Иако многумина се оптоварени со тоа дали нивниот сексуален однос трае доволно долго, можеме да се обложиме дека не секој ужива во маратонскиот секс. Сепак, тоа не значи дека крајот треба да дојде по минута или две. Никогаш, но никогаш не прескокнувајте предигра. Тоа е зачин кој ќе го направи вашиот интимен чин посладок без разлика колку долго траел. Но, ако брзате и веднаш преминете од бакнување на пенетрација, би можеле да бидете и изненадени и разочарани бидејќи моќното „О“ може да ви „избега“, а партнерот може да погледне над вас затоа што сте ги уништиле моментите кои можеле да бидат многу возбудлив.

3. Се што размислувате е оргазам

Да, оргазмот е фантастично чувство и дава неверојатна енергија, сепак, би било неправедно да се гледа на сексуалниот однос само преку него. Ако вашиот партнер не може да ја достигне кулминацијата, не го избрзувајте бидејќи тоа само ќе изврши непотребен притисок врз него. Препуштете се на нежноста, разбудете ја имагинацијата, допрете, бакнувајте се таму каде што никогаш не сте биле, масирајте… Можеби ќе се изненадите колку можат да бидат возбудливи интимните моменти без некој од вас да постигне оргазам. И кој знае, можеби со таков пристап ќе го решите проблемот со достигнување на врвот.

4. Не размислувајте за вашите желби

Ако имате секс само затоа што мислите дека тоа се очекува од вас, дефинитивно имате проблем. Ако сè уште се преправате дека уживате, крајно време е да размислите зошто го правите тоа и да преземете нешто. На овој начин не само што работите против себе и вашите желби, туку потсвесно ја искривувате сликата за тоа што всушност е сексуален однос. Со текот на времето, немојте да се чудите, целосно ќе ја изгубите волјата за секс, а партнерот ќе остане збунет затоа што сте молчеле проблем за кој знаете само вие. Да се ​​биде добар љубовник значи и да се зборува за проблемите во креветот.

5. По сексот сè оди тивко

По водењето љубов, партнерите обично се блескави и емотивни. Повеќето од нив обично се гушкаат уште неколку моменти, разменуваат нежни бакнежи и зборуваат за искуствата од завршениот чин или плановите за иднината…

Доколку се случи вашиот партнер брзо да стане од кревет или да се сврти на другата страна без зборови. без секс, веројатно нешто, хмм, чудно се случило за време на сексот. Ако не можете сами да донесете заклучок, прашајте го партнерот. Можеби е мала работа што можете да ја поправите без многу труд, но не сте свесни за тоа.

6. Никогаш не зборувате за секс

Да се ​​биде добар љубовник не значи само да се биде ѕвезда во кревет. Сите проблеми започнуваат со лоша комуникација. Имено, доколку никогаш не зборувате за секс со партнерот, многу е можно некогаш во животот (или почесто) да имате проблем на ова поле. Се прашувате зошто? Па, затоа што е тешко да се постигне некаков напредок ако не зборувате. Ако сексот е одличен за вас, особено, претворете го табуто во тема за која сакате да разговарате бидејќи „практичниот дел“ многу добро ви одговара. И немојте да мислите дека ако вчера зборувавте за секс, никогаш нема да морате. Напротив, денес повторно разговарајте за тоа. Може да ви донесе само уште една игра на добар секс.