СУПЕР ЛЕСНА ФРАНЦУСКА САЛАТА ОД КОМПИРИ

Оваа француска салата од компири е толку едноставна и толку вкусна што ќе мора да ги каните гостите многу почесто, бидејќи тие ќе се заљубат во прекрасната закуска! Еве како да ја направите салатата

Производи:
700 гр обичен компир
700 гр црвен компир
3-4 лажици Дижон сенф
неколку гранчиња магдонос и мајчина душица
2 чешниња лук
1 мал кромид
сол, бибер, оцет, маслиново масло

Подготовка:
Излупете ги и варете ги компирите. Исечете ги на коцки како за салата. Ставете ги во сад и додадете ги сецкани зачините, сенфот, солта, маслиновото масло, биберот и оцетот.

На здравје!