БРЗИ МЛЕЧНИ КОЛАЧИ СО УНИКАТЕН ВКУС- БЕЗ ЈАЈЦА И ПЕЧЕЊЕ

СОСТОЈКИ:

  • 1 литар млеко
  • 170 грама шеќер
  • 130 грама брашно
  • 60 грама густин
  • ванилин шеќер,
  • 1 лажиче путер,
  • 2 лажици печени кикирики,
  • 100 грама црно чоколадо,
  • 1 лажичка екстрат од кокос

ПОДГОТОВКА:

Ставете еден литар млеко во тенџере и ставете го на шпорет да се вари. Ставете шеќер, брашно, густин и ванилин шеќер во млекото, и мешајте додека не се формира мазна смеса од пудинг. Тргнете го од оган и додадете две лажици путер. Добро промешајте.

Поделете ја смесата и истурете ја во обични стаклени чаши: приближно 180 ml од смесата по чаша. Треба да има доволно мешавина за 5 поголеми чаши.

Ставете го во фрижидер да се олади.

Исечете ги печените кикиритки на што е можно помали парчиња.Откако добро ќе се излади смесата од секоја чаша преполовете ја на половина.

Секоја половина завиткајте ја во кикирики.

Стопете црно чоколадо во микробранова печка или на пареа, а потоа истурете го врз колачите и од страната истркалајте ги во кикиритки. По избор, посипете со малку кокос.