НЕДЕЛЕН ХОРОСКОП ЗА 26 СЕПТЕМВРИ – 2 ОКТОМВРИ

Овен
Ќе бидете доволно зафатени за да немате време да размислувате за непостоечки проблеми. Можно е на вашето работно место да се превземе некаква реорганизација која директно ќе ве погоди. Тешко е да се каже дали ќе бидете задоволни од она што се случува или не, но во секој случај вашата трудољубивост и труд ќе бидат забележани и ќе бидат високо ценети. Добри резултати ќе имаат краткорочните службени патувања. Ако неодамна сте започнале работа некаде, ќе ги импресионирате колегите и шефовите со своите вештини.

Бик
Вашата емотивна состојба, а со тоа и вашето расположение ќе биде нестабилна, што е нетипично за претставниците на вашиот знак. Ќе бидете многу почувствителни од вообичаено и дури и најмала забелешка може да ве исфрли од шините. Еден начин да си дадете мир на умот е да го ограничите контактот. Сериозни несогласувања ќе се случат најмногу во семејството или со најблиските роднини. Не прибегнувајте кон тактиката „око за око и заб за заб“ и ситуацијата постепено ќе се смирува.

Близнаци
Ќе имате поволни услови за завршување на стари и заостанати задачи, чие финализирање наидовте на сериозни потешкотии. Во овој период ќе добиете и помош и опции за акција. Професионално може да се каже дека ве очекуваат изненадувања.

На вас останува да ги предвидите последиците од вашите постапки, а ако го направите тоа, нема од што да се плашите. Личните односи ќе бидат извор на позитивни искуства. Ако неодамна сте доживеале раскинување, претстојните настани ќе ви помогнат да ги надминете негативните емоции.

Рак
Ако некој ве гледа од страна, може да добие впечаток дека не правите ништо важно, но реалноста воопшто нема да биде таква. Ќе бидете ангажирани во низа акции кои ќе се покажат како само почеток, прв чекор кон реализација на повеќе глобални планови, кои бараат повеќе ресурси, чија важност ќе стане јасна во перспектива. За да добиете вистински резултати во иднина, анализирајте ги вашите досегашни постапки и достигнувања. Обидете се да ги усогласите вашите желби со вашите можности. Настојувајте да постигнете рамнотежа помеѓу вашите лични односи и вашите социјални појави.

Лав
Ќе имате доволно погодни опции за напредок, но пожелно е да размислите за вашите одлуки и да избегнувате импулсивни акции. Завршете го она што го започнавте и вратете ги долговите навреме.

Доаѓаат промени, а за да го искористите максимумот од новото, мора конечно да се разделите со вашето застарено „старо“. Дејствувајте активно, не ја ограничувајте вашата иницијатива. Вашите резултати ќе бидат видливи, но и успесите. Ќе привлечете внимание, но во ваш најдобар интерес е да не зборувате за вашите достигнувања.

Девица
Непредвидените потешкотии ќе бидат првенствено поврзани со професионалните обврски. Доколку наидете на некаков „камен на сопнување“, сфатете го како сигнал дека треба да забавите, да ги менувате активностите, да разменувате искуства, да барате дополнителни информации. Ова ќе ви даде време за размислување и одмор.

Во такви моменти, непотребно е да се брза, ефектот ќе биде прилично спротивен и ситуацијата ќе стане уште покомплицирана. Откако Меркур ќе премине во стационарна фаза, ситуацијата видно ќе се подобри, а заедно со тоа и вашата самодоверба.

Вага
Во вашиот знак претстојат два важни настани – младата месечина и навлегувањето на Венера, која ќе биде во нејзината владејачка позиција. Ќе добиете резултати на кои долго се надевате и високо ценење на вашите лични квалитети. Ќе ги „жнеете плодовите“ на вашите постапки во претходните недели, но дури и ако некои настани не ве радуваат особено, тогаш на глобално ниво периодот ќе биде доволно просперитетен. Во ваш интерес е да создадете оптимална лична организација. На овој начин, ќе се справите со максималниот број задачи без да се лишите од одмор, забава и претпочитани контакти.

Скорпија
Ќе се уверите во сопствените можности. Ќе мора да носите важни одлуки во услови на неизвесност. Да преземете некои промени кои ќе влијаат на вашите лични односи. Премногу често ќе се чувствувате напнати и нема да ви биде лесно да управувате и да ја насочувате енергијата.Брзањето и обидот да манипулирате со колегите и соработниците ќе ве доведе во неволја, а може да се чувствувате заглавени во ќорсокак кога ќе биде предоцна. Индивидуалната работа, каде што се потпирате само на себе, се претпочита од колективната работа, каде што ќе мора да се придржувате до туѓите мислења и наредби.

Стрелец
Бидете свесни за околностите и соодветно приспособете ја вашата тековна програма. За време на кратко патување или необична активност за вас во област далеку од вашето место на живеење, изненадувачки ќе ја вратите старата, одамна прекината врска. Направете го тоа со сите средства, наскоро ќе се покаже исклучително корисно.

Не обидувајте се да ги заобиколите правилата, непријатните прашања или комплицираните ситуации. Напротив, победничката тактика е да ставите крај на старите проблеми на начин што ве прави неранлив. Што се однесува до личните односи, ситуацијата ќе биде двосмислена, затоа воздржете се од неповратни одлуки.

Јарец
Социјалните задачи ќе имаат приоритет пред личните. Условите ќе бидат погодни за решавање на материјални, финансиски прашања и активности зависни од државната администрација. Направете ги вашите договори писмено и во согласност со законската рамка и нема да имате за што да се жалите. Доколку не успеете да реализирате некоја идеја веднаш или на начинот на кој сте претпоставувале, тогаш преминете на следната задача и прифатете дека сте ја одложиле реализацијата за посоодветен период.

Водолија
Настаните ќе бидат динамични и полни со многу промени. Не се предавајте на искушението да се тркате со времето. Ништо добро нема да дојде од такво занимање. Бидете свесни за околностите и навремено приспособете ги вашите планови на нив. Побарајте помош, консултација, споделување искуство од вашите колеги, соработници, пријатели, без разлика дали се во непосредна близина или подалеку.

Од вас зависи дали ќе го заземете вистинското место во општеството. Ќе завршите со решавање на финансиската работа која многу ве загрижува, но нејзиното решавање зависи и од надворешни фактори.

Риби
Некои настани на почетокот на неделата може да ве исполнат со тага и жалење. Да ги реализирате пропуштените можности и да почувствувате незадоволство од себе. Непотребно е да се достигне деструктивна самокритика и да се нурне во песимизам. Ситуацијата постепено, но стабилно ќе се подобрува и ќе можете да се извлечете од тешките ситуации.

Понекогаш можеби ќе треба малку да се повлечете од позициите, но не грижете се за тоа. Промените ќе бидат позитивни, ќе запознаете нови луѓе кои ќе придонесат за вашиот напредок.