ПРОЈА ПО СТАРИОТ РЕЦЕПТ НА НАШИТЕ БАБИ

За да подготвите вистинска домашна проја, потребни ви се следниве состојки:

  • 3 јајца
  • 3 чаши кисела вода или млеко
  • 2 чаши масло
  • 3 чаши бело брашно
  • 3 чаши пченкарно брашно
  • 1 прашок за пециво
  • 300 гр сирење
  • лажичка сол
  • сусам

Подготовка:

Изматете 3 јајца, потоа додадете кисела вода или млеко, масло, брашно и прашок за пециво. Лесно седнете ги сите состојки со вилушка. Откако ќе добиете убава мазна маса, додадете го ренданото сирење. Промешајте се заедно.

Загрејте ја рерната на 220 степени целзиусови. Истурете ја смесата во сад за печење, посипете со сусам по желба. Кога рерната е загреана, ставете да се пече. Во зависност од рерната, потребно е од 45 минути до еден час. Кога пројата се одвојува од рабовите на садот , тоа е сигурен знак дека е готова.Извадете од рерна, оставете да се излади 15 минути и потоа исечете го по желба.

На здравје!